Kategorie
Transkrypcje YouTube

wagmi vs useDapp – jak wybrać bibliotekę do web3?

🔴 W tym odcinku zestawiam ze sobą dwie najpopularniejsze biblioteki do projektów związanych z web3 i blockchain. Pierwsza z nich to wagmi, którą polecam zaawansowanym deweloperom. Przewagę zapewnia jej też wsparcie dla praktycznie każdego walleta, jeśli weźmiemy pod uwagę wsparcie także dla WalletConnect w wersji drugiej. Alternatywą może być biblioteka useDapp, która oszczędzi nerwów początkującym front-end deweloperom. Dodatkowo dostajemy takie ficzery jak notifikacje czy historia transakcji, czego brakuje w wagmi.

W tym odcinku pokażę wam dwie biblioteki, których używam w moich projektach. Będą to biblioteki skupione na frameworku React.js. Sam robię w nim wszystkie aplikacje.

wagmi – profesjonalny wybór

link: https://wagmi.sh/

Jeśli jesteś doświadczony we front-endzie, to wybierz wagmi. Zapewnia wszystko, co potrzebne do tworzenia profesjonalnych aplikacji web3. Główną zaletą jest tu wsparcie dla praktycznie wszystkich walletów (portfeli kryptowalutowych i NFT). Twórcy ewidentnie chcą być na czasie.

Jeśli jesteś nowicjuszem w temacie front-endu, to możesz się spotkać z pewnymi niedogodnościami. Otóż wagmi kładzie silny nacisk na architekturę hooków w Reakcie. Jeśli jeszcze nie wiesz jak dokładnie działają hooki, to możesz czuć się zakłopotany.

useDapp – najlepszy na początek

link: https://usedapp.io/

Początkującym polecam useDapp. Świetna alternatywa oferująca szereg najbardziej pożądanych funkcji. Oferuje ich nawet więcej niż wagmi. Jednak jeśli chodzi o wsparcie dla walletów, to useDapp ma co nadrabiać.

Czego najbardziej potrzebujesz?

Obie biblioteki dostarczają głównie hooki. Nie są to libki, które pomogą Ci stworzyć super UI. Dostajesz mega intuicyjne funkcje do podłączania walleta oraz pobierania danych w bezpieczny i zoptymalizowany sposób. Oczywiście można nie używać żadnej z tych bibliotek. Zakładam jednak, że nie chcesz tracić czasu, a chcesz szybko wystartować z projektem. Obie te biblioteki są dla Ciebie dobrym wyborem. Obie z nich mogę tobie polecić 😉

https://wagmi.sh/
https://usedapp.io/